Ruch Autonomii Śląska

Ruch Autonomii Śląska utworzony został w styczniu 1990 roku przez grupę Ślązaków, którzy w nowej rzeczywistości politycznej rozpoczęli walkę o upodmiotowienie Śląska i jego mieszkańców.

RAŚ nawiązuje do bogatej tradycji śląskiej autonomii: zarówno księstw piastowskich, pruskich prowincji Schlesien i Oberschlesien, Śląska austriackiego jak i przedwojennego Województwa Śląskiego w II RP.

RAŚ za główny cel stawia sobie utworzenie dwóch autonomicznych regionów w historycznych granicach: dolno- i górnośląskiego.

Swą działalność polityczną RAŚ ogranicza do Górnego Śląska, nie zapominając jednak o historycznych i kulturowych związkach ze Śląskiem Dolnym.

RAŚ wydaje miesięcznik „Jaskółka Śląska"

Ruch Autonomii Śląska to organizacja o wyrazistym obliczu. RAŚ nie ogranicza się do wąsko pojmowanego „regionalizmu" innych organizacji śląskich, wielkopolskich czy kaszubskich. Prezentuje sprecyzowaną wizję Śląska jako podmiotu w zjednoczonej Europie, opatrzonego takimi atrybutami suwerenności jak własny parlament, skarb i rząd. Wizja ta oparta jest na rozwiązaniach przyjętych już w wielu regionach europejskich. Wymienione cele RAŚ zamierza osiągnąć metodami pokojowymi, wykorzystując dostępne procedury demokratyczne.niedziela, 30 września 2007

Rudolf Kołodziejczyk - kandydat do Senatu

Rudolf Kołodziejczyk - kandydat do senatu RPLat 66, urodził się w Dębieńsku Starym (syn górnika wywiezionego w 1945 roku w głąb byłego ZSRR, skąd nie powrócił). Był nauczycielem w Orzeszu. Ukończył studia magisterskie w Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

W1964 roku związał się z górnictwem. Początkowo z KWK „Dębieńsko”, a następnie z KWK „Pniówek”, w której pełnił kierownicze stanowiska przez 32 lata ( główny księgowy, dyrektor ds. pracowniczych, z-ca dyrektora ds. ekonomiki i finansów ).

Założyciel Ruchu Autonomii Śląska, a od II Kongresu Prezes Zarządu RAŚL. Był inicjatorem współpracy Ruchu z pokrewnymi organizacjami na zachodzie Europy. Po wystąpieniu na Uniwersytecie w Padwie organizacja rozpoczęła działanie na forum międzynarodowym.
Był także założycielem Związku Ludności Narodowości Śląskiej.

Żonaty, żona Krystyna urodzona w Końskich, posiada dwoje dzieci
(syn Maciej jest dwukrotnym drużynowym mistrzem Polski we florecie oraz dwukrotnym indywidualnym wicemistrzem Polski we florecie i w szpadzie),
troje wnuków i jedną prawnuczkę.

Posiada tytuł Generalnego Dyrektora Górniczego II stopnia.

Jest niepoprawnym optymistą. Wierzy w odzyskanie autonomii Śląska i zbawienne skutki autonomii regionów.DLACZEGO STARTUJĘ NA SENATORA I TO Z PSL?


Jako Ślązak chciałbym Polsce i Polakom pomóc.
Gdybym został senatorem będę robił wszystko aby zlikwidować Senat. Jest on zbiorowiskiem ludzi daremnie obciążających budżet państwa oraz dążył będę do ograniczenie ilości posłów (od 150 do 200).
Wszcząłbym debatę na rzecz ograniczenia roli prezydenta oraz ścisłego reglamentowania jego wydatków.
Za dużo jest nierobów kręcących się wokół instytucji centralnych.
Dla Śląska i Ślązaków dążyłbym do:
- poprawy stopy życiowej mieszkańców Śląska poprzez pozyskiwanie środków z budżetu jak i obcego kapitału do tworzenia nowych miejsc pracy,
- ochrony ludzi najbiedniejszych poprzez reorganizację instytucji zajmujących się pomocą społeczną. Dotychczas instytucje te konsumują większość środków przeznaczonych na pomoc,
- uzyskania autonomii Śląska jako rozwiązania dobrego dla Polski i Śląska

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Cześć wszystkim z tej strony!
Bardzo miło was spotkać!
Postaram się udzielać :)
Do zobaczenia!
---
[url=http://akcesoria.do.pedicure.makijaz123.com/13/]akcesoria do pedicure[/url]